Case problems
Answer these questions please attach excel file as well
Orange products has two plants “I” and “II” which produce smart watch hardware. There are 100 units of hardware available in plant “I” and 110 units available in plant “II”. The hardware are to be shipped to two main assembly plants A and B.
The shipping costs per unit to assembly plants A and B from Plants I and II are as follows:
To
From
A
B
I
100
60
II
120
70
a) In November, Assembly A needs 80 units and assembly B needs 70 units of hardware. Find how many units must be shipped from either plant I and II to each one of A and B so that the shipping costs are to be kept to the minimum.
b) How much can the shipment cost from plant “I” to plant “A” change without affecting the optimal solution? (Find the range of the cost per unit without affecting the solution)
c) Find the range for number of units (instead of 110 units) that plant “II” can provide without changing (the fact that there is an) optimal solution. Does it mean that any number in this range would not change the optimal solution? What is your interpretation of this range of numbers?
d) Find and interpret the shadow price for plant “II”.
Please make sure that you submit the solutions and graphs, not just the equations and final answers.

We've got everything to become your favourite writing service
Money back guarantee
Your money is safe. Even if we fail to satisfy your expectations, you can always request a refund and get your money back.
Confidentiality
We don’t share your private information with anyone. What happens on our website stays on our website.
Our service is legit
We provide you with a sample paper on the topic you need, and this kind of academic assistance is perfectly legitimate.
Get a plagiarism-free paper
We check every paper with our plagiarism-detection software, so you get a unique paper written for your particular purposes.
We can help with urgent tasks
Need a paper tomorrow? We can write it even while you’re sleeping. Place an order now and get your paper in 8 hours.
Pay a fair price
Our prices depend on urgency. If you want a cheap essay, place your order in advance. Our prices start from $11 per page.