ECON 201 Assignment
Q1: Zainab has a weekly budget of $48, which she likes to spend on magazines and pies. [1 Mark]
- If the price of a magazine is $8 each, what is the maximum number of magazines she could buy in a week?
- If the price of a pie is $24, what is the maximum number of pies she could buy in a week?
- Draw Zainab’s budget constraint with pies on the horizontal axis and magazines on the vertical axis. What is the slope of the budget constraint?
- What is Zainab’s opportunity cost of purchasing a pie?
Q2: Many of the goods that China’s Citizens enjoy are produced abroad, and many of the goods produced in the China are sold abroad. When goods are produced abroad and sold domestically, the process is called import and when goods are produced domestically and sold abroad, that processis called export. Suppose an average worker in China can produce one kg of soybeans in 40 minutes and one Kg of coffee in 120 minutes, while an average worker in Paraguaycan produce one kg of soybeans in 100 minutes and one kg of coffee in 150 minutes. Answer the following questions.[2 Marks]
- Which country has the absolute advantage in coffee? Explain.
- Which country should produce coffee? Explain.
- If the two countries specialize and trade with each other, which country will import coffee? Explain.
- Assume that the two countries trade with each other and the country importing coffee trades 2 Kgs of soybeans for 1 Kg of coffee. Explain why both countries will benefit from this trade.
Q3: Illustrates the interaction (equilibrium point) of demand and supply in the market for petrol based on the table below. And explain following conditions.[2 Marks]
- Show excess supply (surplus of petrol) and excess in Demand (shortage of petrol) in thesame graph and explain.
- Suppose the government decided that, since petrol is a necessity, its price should be legally capped at $1.30 per gallon. What do you anticipate would be the outcome in the petrol market if at this price quantity supplied in the market is 575 Millions of gallons?
Price (per gallon in $) | Quantity Demanded (millions of gallons)
|
Quantity Supplied (millions of gallons)
|
1.00 | 800 | 500 |
1.20 | 700 | 550 |
1.40 | 600 | 600 |
1.60 | 550 | 640 |
1.80 | 500 | 680 |

We've got everything to become your favourite writing service
Money back guarantee
Your money is safe. Even if we fail to satisfy your expectations, you can always request a refund and get your money back.
Confidentiality
We don’t share your private information with anyone. What happens on our website stays on our website.
Our service is legit
We provide you with a sample paper on the topic you need, and this kind of academic assistance is perfectly legitimate.
Get a plagiarism-free paper
We check every paper with our plagiarism-detection software, so you get a unique paper written for your particular purposes.
We can help with urgent tasks
Need a paper tomorrow? We can write it even while you’re sleeping. Place an order now and get your paper in 8 hours.
Pay a fair price
Our prices depend on urgency. If you want a cheap essay, place your order in advance. Our prices start from $11 per page.